3 хвилини на читання

Передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР)

Що це за розлад? Як його лікують? Та до чого тут психотерапевт?
Не знаю жодної жінки, яка за життя не стикалась би з ПМС (передменструальний синдром). Тут як повезе, цей "прекрасний" період може пройти непоміченим до моменту початку менструації, а може супроводжуватись фізичним та емоційним дискомфортом: втома, ломота у м'язах, головний біль і здуття живота, набряки, сум, дратівливість чи перепади настрою.

Ці симптоми викликані складними змінами у жіночому організмі, що відбуваються у лютеїновій фазі менструального циклу, яка починається одразу після овуляції та триває до початку менструації.

Богдана Валігура
Психологиня
Лютеїнова фаза менструального циклу — це період, коли організм жінки переходить у стан очікування, налаштовуючи себе на можливу вагітність.
У цей час жовте тіло, яке утворилося на місці овуляторного фолікула, активно виробляє прогестерон — ключовий гормон цієї фази. Прогестерон модифікує ендометрій, щоб матка могла прийняти запліднену яйцеклітину, і стабілізує її стінки, зменшуючи скорочення.

Прогестерон, працюючи через нейромедіатори мозку, впливає і на настрій. Спочатку він може створювати стан спокою, проте його різке падіння наприкінці фази нерідко викликає емоційну нестабільність. Естроген, який коливається в цей період, також додає свою ноту в цей складний гормональний оркестр, впливаючи на серотонін і апетит.


Від чого залежить вираженість ПМС?

Якщо дуже спростити, то від:
- рівня гомонів альдостерону, естрогену та прогестерону, а також їх взаємодії з серотоніну.
- нейрохімічних змін дофаміну, гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) та того ж серотоніну.
- наявності запальних процесів, бо зростає рівень цитокінів.
- рівень стресу, бо стрес впливає на все вище перерахований та змінює рівні всі цих речовин
- генетичні фактори, точніше що ми успадкували чи що нам там природа накодувала.

Звичайний ПМС ми можемо регулювати за допомогою розуміння цих фізіологічних змін та адаптуючи свій стиль життя під особливості свого циклу. Про це був ефір з гінекологинею-ендокрилогинею Тетяною Осауленко
Але є розлад, який значно псує жінкам якість життя, та який в умовах війни просто цвіте та квітне ПМДР — передменструальний дисфоричний розлад.
І якщо ПМСом займається гінеколог, то ПМДРом ще й психіатр та психотерапевт.
Передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР) — це важкий варіант передменструального синдрому (ПМС), який проявляється інтенсивними емоційними, фізичними та поведінковими симптомами, що виникають у лютеїновій фазі менструального циклу. Ці симптоми значно порушують якість життя жінки, включаючи депресивний настрій, тривожність, дратівливість, перепади настрою та фізичний дискомфорт, і зникають із початком менструації.

За обома діагностичними керівництвами (МКХ та ДСМ), на які опираються фахівці сфери охорони здоровʼя в усьому світі, ПМДР — це група депресивних розладів. В МКХ має перехресне посилання в групу гінекологічних розладів МКХ 11 GA34.41 (в українському перекладі його чомусь нема, тому далі буде опис діагностичних критеріїв по ДСМ-5 625.4


Діагностичні критерії ПМДР

Спрощено за ДСМ-5, у разі підозри на ПМДР зверніться для лікаря за проведенням діагностики
Під час мінімум 2 останніх циклів за тиждень до критичних днів ви маєте, щонайменше 5 симптомів з описаних, які знижуються за кілька днів після початку циклу
  • Сильні перепади настрою
  • Дратівливість та загострення конфліктів
  • Сильна самокритика, почуття безнадії, пригнічення
  • Зростання тривоги або напруги
  • Зниження інтересу до звичайної діяльності: робота, навчання, друзі і т.д.)
  • Складно концентруватись
  • Швидка втомлюваність, безсилля
  • Сильний перепад апетиту, переїдання
  • Сонливість або безсоння
  • Відчуття перевантаженості або втрати контролю
  • Сильні фізичні симптоми: біль, набряки, набір ваги і т.д.
Що робити, якщо ви підозрюєте у себе ПМДР?
1
Самоспостереження
Мінімум 1 місяць заповнювати шкалу самоспостережень за симптомами ПМДР, я переклала DRSP (Daily Record of Severity of Problems), завантажити бланк ви можете тут
2
Лікарська консультація
З цим бланком ви звертаєтесь до сімейного лікаря або гінеколога для виключення інших захворювань. Лікар проведе обстеження, назначить ряд лабораторних досліджень.
3
Лікар психіатр
Якщо не виявлено інших причин ваших симптомів ви маєте звернутись до психіатра для встановлення точного діагнозу та підбору лікування.
4
КПТ-терапевт
За протоколами міжнародних організацій охорони здоровʼя саме КПТ рекомендована, як допомога при ПМДР. Але детальніше про це нижче.

Яке лікування ПМДР?

Протоколи рідного МОЗ та інших організацій охорони здоровʼя рекомендують:
В першу чергу зміну способу життя. В україномовному просторі про це не багато інформації, проте в англомовному вже є і книжки та курси, як адаптувати свій стиль життя під менструальний цикл, щоб мінімізувати прояви ПМС та ПМДР. Знов нагадую про наш ефір з лікаркою, де ми це обговорювали.

Наступна рекомендація когнітивно поведінкова терапія. Ми разом розробляємо та втілюємо адаптацію способу життя під цикл, вчимось навичкам керування стресом та не вестись на свої емоційні хвилі, і робимо ще багато чого цікавого та корисного.

Медикаментозне лікування
Наразі першою лінію серед медикаментів є антидепресанти групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС). Вони вийшли на перший план у лікуванні ПМДР ще на початку 2000-х років.
До того першою лінією серед медикаментів були КОК — оральні контрацептиви, наразі за рекомендаціями вони рекомендовані лише якщо не спрацювали методи описані вище.

У чому проблема при призначені КОК при ПМДР?
У нижчій ефективності та більшій кількості побічних реакцій.
Дослідження зазначають, що пацієнти часто страждають від головного болю, нудоти, чутливості молочних залоз та емоційних проблем.
З власного клінічного досвіду можу сказати, що часто бачу при призначені КОК на ПМДР погіршення депресивних та тривожних станів.
Саме тому, ще з початку 2000-х антидепресанти встали на перше місце серед медикаментозної допомоги при ПМДР.


© 2022 ФОП Валігура Богдана Вікторівна
Контакти
Київ
Кудрявський узвіз 5-Б
офіс 608

Telegram-канал з корисними матеріалами 

Корпоративні лекції
Освітні проєкти